Az ASQ és a BSSA bemutatása

Az öngyilkossági kockázat felmérése a mentális egészségügyi ellátás kritikus eleme. Az Ask Suicide-Screening Questions (ASQ) különböző nyelveken és populációkban bizonyította hatékonyságát, de nincs pszichometriailag validált magyar nyelvű változata. A kutatás szükségességét indokolja, hogy Magyarországon jelenleg nincs validált öngyilkossági szűrőeszköz. Ez a kutatás ezt a hiányt kívánja pótolni az ASQ különböző klinikai körülményekre történő hazai adaptálásával és validálásával. Ennek első lépéseként az ASQ kifejlesztőivel együttműködve elvégeztük a teszt magyarra fordítását, illetve a fordítás ellenőrzését (visszafordítással).

Az Ask Suicide-Screening Questions (ASQ) egy rövid, öt kérdésből álló mérőeszköz, amelyet az öngyilkossági kockázat azonosítására fejlesztettek ki különböző betegpopulációkban. Hasznosságát különböző betegpopulációkon és klinikai szettingekben validálták, beleértve a gyermek- és felnőtt betegeket is, ami jelzi sokoldalúságát és hatékonyságát.

Horowitz és munkatársai (2020) négy kórházban végezték el az ASQ validációs vizsgálatát felnőtt betegek körében. Ez a vizsgálat megerősítette az ASQ erős pszichometriai tulajdonságait, 100%-os érzékenységet, 89%-os specificitást és 100%-os negatív prediktív értéket mutatott. Ez a vizsgálat kiemeli az ASQ megbízhatóságát az öngyilkossági kockázatnak kitett felnőttek azonosításában.

Az ASQ kifejlesztése és kezdeti validálása Horowitz és munkatársai (2012) által megalapozta ezeket a későbbi tanulmányokat. Az eredeti fejlesztés kiemelte a hatékonyságát 96,9%-os érzékenységgel és 87,6%-os specificitással, ami robusztus eszközzé teszi azt a sürgősségi osztályon történő kezdeti öngyilkossági kockázatértékeléshez.

Mournet és munkatársai (2021) a depressziószűrő eszközök, például a Patient Health Questionnaire-9 hatékonyságát vizsgálták az öngyilkossági kockázat felismerésében. Megállapították, hogy a kizárólag a depressziószűrésre való hagyatkozás nem olyan eredményes az öngyilkossági kockázatnak kitett betegek azonosításában, mint a speciális szuicid szűrőtesztek. Ez aláhúzza a közvetlen öngyilkossági kockázatfelmérés fontosságát, amelyben az ASQ döntő szerepet játszhat.

Az ASQ kultúrák közötti alkalmazhatósága nyilvánvaló az olyan tanulmányokban, mint Uygun és munkatársai (2023) török adaptációja, amely az ASQ-t gyermek- és ifjúságpszichiátriai és gyermek sürgősségi osztályok serdülők klinikai mintáján validálta. A vizsgálat megerősítette az ASQ magas érzékenységét és specificitását ezekben a szettingekben, ami alátámasztja az ASQ alkalmazását a nem angol nyelvű országokban. Az ASQ adaptációja jelenleg folyamatban van Nepálban, Egyiptomban és Portugáliában.

A szakmai anyagokhoz való hozzáféréshez adja meg az alábbi adatait.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Az ASQ és a BSSA használatát bemutató diasor

Az ASQ szűrőteszt és a BSSA interjú magyar változatai

A BSSA (Brief Suicide Safety Assessment) egy rövid, 10-15 perces öngyilkossági kockázatbecslő interjú. A BSSA az ASQ szűrőteszten pozitív kockázatú betegek további vizsgálatára alkalmas és segíti a klinikust a további kezelés meghatározásában. A BSSA-nak fekvőbeteg és járóbeteg változatai is elérhetők magyar nyelven.

Az ASQ-t és a BSSA-t az amerikai National Institute of Mental Health (NIMH) kutatói dolgozták ki, s jelenleg tizenhét nyelven érhető el. 

Az ASQ és a BSSA magyar nyelvű változatai szabadon felhasználhatók. A tesztek validálása jelenleg zajlik a Péterfy Sándor Utcai Kórház Krízisosztályán és a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai Klinikáján.  

Klinikai útvonal az öngyilkossági kockázat zűrésére a felnőtt alapellátásban: Speciális ajánlások (Ayer és mtsai., 2024)

 

Felnőtt szuicid kockázatszűrési útvonal (járóbeteg alapellátás)
Felnőtt szuicid kockázatszűrési útvonal (sürgősségi betegellátás)

Szeretné tudni, miként segíthet valakinek, aki öngyilkosságot fontolgat? Aggódik valakiért?

Olvasson tovább...

Öngyilkosság megjelenése a hírekben

Ha éppen cikket, blogot ír, rádió vagy TV műsorhoz gyűjt információkat öngyilkosság témában, akkor segítünk a téma kidolgozásában, megfogalmazásában. Ha kérdései vannak, írjon nekünk! Hogyan tudósítson egy öngyilkosságról? Nemzetközi öngyilkosság megelőző szervezetek újságírókkal, hírportálokkal együttműködve kidolgoztak egy ajánlást az öngyilkosságokkal kapcsolatos riportok, hírek megírására. Több

Tovább olvasom »

Viselkedésterápia

A viselkedésterápia olyan módszerek együttese, amelyek az egyén és környezete közötti kapcsolatban bekövetkező zavarok megszüntetését célozzák. Ennek érdekében kontrollálják az egyén környezetét, továbbá arra törekszenek, hogy az egyén szert tegyen önnön viselkedése és annak következményei fölötti uralomra. Megtekintések száma: 180

Tovább olvasom »

Depresszió

A depresszió mint orvosi értelemben vett betegség nem azonos a mindennapi életben gyakran tapasztalható elkeseredéssel vagy átmeneti rossz hangulattal. A depresszió orvosi értelemben vett betegség, tehát meghatározott tüneteknek meghatározott ideig fenn kell állniuk ahhoz, hogy e diagnózist meg lehessen állapítani. A depressziós beteg elveszti érdeklődését

Tovább olvasom »

Olvasson tovább...

Mit tegyek, ha öngyilkossági gondolataim vannak?
Hogyan beszéljek az öngyilkossági gondolataimról?
Az öngyilkosság figyelmeztető jelei
Miért érzem így magam?
Az öngyilkossággal kapcsolatos gyakori tévhitek
Felépülés öngyilkossági kísérlet után
Ambuláns és fekvőbeteg pszichoterápiás helyek listája
Pszichiátriai gondozók országos listája és térképe
Megtekintések száma: 332