Az ASQ és a BSSA bemutatása

Az öngyilkossági kockázat felmérése a mentális egészségügyi ellátás kritikus eleme. Az Ask Suicide-Screening Questions (ASQ) különböző nyelveken és populációkban bizonyította hatékonyságát, de nincs pszichometriailag validált magyar nyelvű változata. A kutatás szükségességét indokolja, hogy Magyarországon jelenleg nincs validált öngyilkossági szűrőeszköz. Ez a kutatás ezt a hiányt kívánja pótolni az ASQ különböző klinikai körülményekre történő hazai adaptálásával és validálásával. Ennek első lépéseként az ASQ kifejlesztőivel együttműködve elvégeztük a teszt magyarra fordítását, illetve a fordítás ellenőrzését (visszafordítással).

Az Ask Suicide-Screening Questions (ASQ) egy rövid, öt kérdésből álló mérőeszköz, amelyet az öngyilkossági kockázat azonosítására fejlesztettek ki különböző betegpopulációkban. Hasznosságát különböző betegpopulációkon és klinikai szettingekben validálták, beleértve a gyermek- és felnőtt betegeket is, ami jelzi sokoldalúságát és hatékonyságát.

Horowitz és munkatársai (2020) négy kórházban végezték el az ASQ validációs vizsgálatát felnőtt betegek körében. Ez a vizsgálat megerősítette az ASQ erős pszichometriai tulajdonságait, 100%-os érzékenységet, 89%-os specificitást és 100%-os negatív prediktív értéket mutatott. Ez a vizsgálat kiemeli az ASQ megbízhatóságát az öngyilkossági kockázatnak kitett felnőttek azonosításában.

Az ASQ kifejlesztése és kezdeti validálása Horowitz és munkatársai (2012) által megalapozta ezeket a későbbi tanulmányokat. Az eredeti fejlesztés kiemelte a hatékonyságát 96,9%-os érzékenységgel és 87,6%-os specificitással, ami robusztus eszközzé teszi azt a sürgősségi osztályon történő kezdeti öngyilkossági kockázatértékeléshez.

Mournet és munkatársai (2021) a depressziószűrő eszközök, például a Patient Health Questionnaire-9 hatékonyságát vizsgálták az öngyilkossági kockázat felismerésében. Megállapították, hogy a kizárólag a depressziószűrésre való hagyatkozás nem olyan eredményes az öngyilkossági kockázatnak kitett betegek azonosításában, mint a speciális szuicid szűrőtesztek. Ez aláhúzza a közvetlen öngyilkossági kockázatfelmérés fontosságát, amelyben az ASQ döntő szerepet játszhat.

Az ASQ kultúrák közötti alkalmazhatósága nyilvánvaló az olyan tanulmányokban, mint Uygun és munkatársai (2023) török adaptációja, amely az ASQ-t gyermek- és ifjúságpszichiátriai és gyermek sürgősségi osztályok serdülők klinikai mintáján validálta. A vizsgálat megerősítette az ASQ magas érzékenységét és specificitását ezekben a szettingekben, ami alátámasztja az ASQ alkalmazását a nem angol nyelvű országokban. Az ASQ adaptációja jelenleg folyamatban van Nepálban, Egyiptomban és Portugáliában.

Az ASQ és BSSA letöltése, használati útmutatója

Ezen  az oldalon további tájékoztatót olvashat a szűrőtesztről, valamint az ASQ és a BSSA interjú nyomtatható változatait is letöltheti. 

Közvetlen link: https://ongyilkossagmegelozes.hu/asq-es-bssa-szakmai-anyagok/

Szeretné tudni, miként segíthet valakinek, aki öngyilkosságot fontolgat? Aggódik valakiért?

Olvasson tovább...

Hazai öngyilkossági adatok (2023)

2023-ban Magyarországon összesen 1593 öngyilkosság történt, ami napi átlagban 4,36 esetet jelent. Az öngyilkosságok aránya továbbra is jelentős nemi különbségeket mutat: a férfiak körében 32,6, míg a nők körében 8,3 az öngyilkossági arány 100 000 főre vetítve. Bár az elmúlt évtizedekben csökkenés figyelhető meg, különösen az idősebb és középkorú férfiak továbbra is kiemelten veszélyeztetettek.

Tovább olvasom »

Pszichoanalízis

A pszichoanalízis alapjait Sigmund Freud bécsi orvos fektette le a XIX. század végén, a XX. század elején. A pszichoanalízis egyszerre elmélet az emberi elméről és terápiás gyakorlat. Freud elméletét és módszerét a pszichoanalitikusok a mai napig fejlesztik. A pszichoanalízis négyféleképpen alkalmazható: 1) elméletként az elme

Tovább olvasom »

Olvasson tovább...

Mit tegyek, ha öngyilkossági gondolataim vannak?
Hogyan beszéljek az öngyilkossági gondolataimról?
Az öngyilkosság figyelmeztető jelei
Miért érzem így magam?
Az öngyilkossággal kapcsolatos gyakori tévhitek
Felépülés öngyilkossági kísérlet után
Ambuláns és fekvőbeteg pszichoterápiás helyek listája
Pszichiátriai gondozók országos listája és térképe
Megtekintések száma: 535