A téves hiedelem itt úgy fogalmazódik meg: azok, akik eldöntik, hogy véget vetnek az életüknek, már nem szőnek terveket. „A döntés megszületik, tehát meg akarnak halni, és aki meg akar halni, az nem számol a jövővel, nem tervez.” Azonban az, amit ma – elméletek és túlélők beszámolói alapján – tudunk az öngyilkosság lélektanáról, egészen más képet mutat.
Az öngyilkosság gondolatával küzdőknél a halálvágy és az élni akarás egyszerre lehetnek – és a legtöbb esetben vannak is – jelen. Még a legmélyebb depressziót átélők érzései is vegyesek az a halállal kapcsolatban, a legutolsó pillanatig ingadoznak az élni vágyás és a meghalni akarás között. A legtöbb öngyilkos nem folyton és kizárólag a halálra vágyik: amit szeretne, az elsősorban a lelki fájdalom megszüntetése. Ehhez, főként pszichoanalitikus szerzők – mint például Melanie Klein vagy Donald Campbell – hozzáteszik azt is, hogy a szelf túlélésével kapcsolatos fantáziák mellett az öngyilkosságot fontolgató emberben ott van az ellenségnek tekintett bűnös, hibás, selejtes test megsemmisítésének a vágya is.
Mindenki, aki azt fontolgatja, hogy saját maga vet véget az életének, kétségek között őrlődik. Nagyon nagy erők dobálják az élet és halál vágya között. Ez a dilemma – élet vagy halál választásának kérdése – nemcsak az öngyilkossági kísérlet előtti pillanatokra, hanem az azt megelőző napokra, hetekre, sőt, a tapasztalatok szerint hónapokra vagy évekre is jellemző. Ismerve a tényleges kísérletet megelőző tépelődést, nem meglepő, hogy az, aki saját halálára készül, terveket is sző közben. Terveket, melyekben családi utazás, hétvégi teendők, randik vagy üzleti döntések is szerepelnek. Az utolsó pillanatig vannak ilyen terveik. A hozzátartozók számára sokszor érthetetlen, hogy az elvesztett családtag, barát miért vett koncertjegyet, miért fizetett be egy utazásra, miért beszélt meg egy találkozót akár a halála előtti napon is.
Az öngyilkos ember az utolsó órákig tervez, mert az élni akarás csak az utolsó pillanatban veszít. Élni és meghalni vágyás végig viaskodik, és amikor a harc során az élet áll nyerésre, akkor születnek tervek, hangoznak el ígéretek, fogalmazódnak meg vágyak. Egy elgondolkodtató tény: azok, akik ténylegesen meghalnak öngyilkossági kísérletükben, ritkábban hagynak búcsúlevelet, mint azok, akik túlélik a kísérletet. Ez azért lehet így, mert akiknek a kísérlete végül halállal végződik, az utolsó pillanatig terveztek, számoltak az élettel és nem a búcsúra készültek.
Ezt a kettősséget, ami az öngyilkos személyt jellemzi, nagyon nehezen képzelheti el az, aki nem küzd ezzel, és még nehezebb elfogadni azt, hogy ez két folyamat teljesen párhuzamosan is lejátszódhat. Valaki vágyhat a halálra és ugyanakkor hétvégi programot is tervezhet, megbeszélheti a gyerekével, hogy ő megy érte holnap az uszodába, vagy teniszezni hívhatja a barátját. Nehéz ezzel a gondolattal megbarátkozunk – laikusnak, segítőnek egyaránt –, de attól még igaz: az öngyilkosok is remélnek és terveznek, az utolsó pillanatig.