Aeschi irányelv terapeutáknak

Az öngyilkossági krízis páciens-központú megközelítése. Irányelv terapeutáknak

K. Michel, D. Jobes, A. A. Leenaars, J. T. Maltsberger, P. Dey, L. Valach, R. Young

A munkacsoport egyetértett azzal kapcsolatban, hogy a szuicid páciensekkel kapcsolatos jelenlegi sürgősségi és klinikai megközelítés nem helyez elég fókuszt az empátiára és a segítésre. A klinikus így nem tudja megfelelően megérteni a páciensek rendkívüli fájdalomról és szenvedésről szóló beszámolóit ahhoz, hogy tapasztalataik természete egyértelművé válhasson, és létrejöhessen a terápiás szövetség. Fontos megérteni, hogy a klinikai gyakorlatban a páciensek az intrapszichés fájdalom elkerülése érdekében cselekszenek, és viselkedésüket élettörténetük perspektívájába kell helyezni.

A munkacsoport azt ajánlja, hogy a következő pontokat vegyék figyelembe, ha javítani szeretnék hozzáállásukat egy szuicid pácienssel kapcsolatban.

1. Az öngyilkossági krízist a terapeuta és páciens közösen értsék meg

A munkacsoport azon a véleményen van, hogy a terapeuta célja a pácienssel együtt kialakítani a páciens öngyilkossági késztetéseinek narratíváját. Ez a célkitűzés ellentétben áll a hagyományos orvosi megközelítéssel, ami szerint a klinikus a szakértő a kóros viselkedés okainak azonosításában és a diagnosztizálásban – a konceptualizációban. Fontos tisztázni ugyanakkor, hogy a munkacsoport szerint a pszichiátriai diagnózis integráns része a felmérő interjúnak, és ez alapján kell megtervezni a páciens további kezelését. A mentális státusz explorációját azonban nem szabad az interjú elején végezni.

2. A terapeutának tisztában kell lennie azzal, hogy a legtöbb öngyilkos páciens mentális fájdalmat él át és teljesen elveszítette önértékelését

Emiatt a páciensek nagyon sérülékenyek és hajlamosak a visszahúzódásra. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy az öngyilkossági kísérletek kísérletek után van egy időablak, melyben a páciensek kapcsolatba vonhatók. Ekkor a páciensek nyitottak arra, hogy beszámoljanak a krízishez kapcsolódó érzelmi és kognitív élményeikről, különösen, ha a terapeuta képes a pácienssel közösen feltárni a történtek intrapszichés jelentését.

3. A terapeuta hozzáállásának támogatónak és nem ítélkezőnek kell lennie

Ehhez a terapeutának nyitottnak kell lennie a páciens történetének meghallgatására. Csak a páciens lehet a saját egyéni tapasztalatainak szakértője. Ezen felül a szakemberrel való első találkozás meghatározó a páciens jövőbeli terápia iránti hajlandóságára nézve. A nyitott, nem leértékelő megközelítés elengedhetetlen ahhoz, hogy támogassuk a pácienst céljai újragondolásában.

4. A beszélgetést a páciens saját narratívájával kell kezdeni.

Az öngyilkossági krízist nem önmagában a jelen határozza meg, hanem története van. Az öngyilkosság és az öngyilkossági kísérlet eredendően összefügg életrajzi mozzanatokkal vagy az életpályával, és ebben az összefüggésben kell értelmezni. Ezért az interjút a páciens saját narratívájával kell kezdeni (például: „Szeretném, ha saját szavaival mondaná el, mi áll az öngyilkossági kísérlete hátterében…„). A páciens viselkedésének magyarázata, és annak megértése, hogy mi késztette őt erre, perspektívába helyezi a krízist, valamint hozzájárulhat az egyén kontroll-érzésének helyreállításához.

5. A végső cél az, hogy a pácienst terápiás kapcsolatba vonjuk

Egy másik emberrel folytatott jelentőségteljes beszélgetés fordulópontot jelenthet a páciens számára, mely során életcéljait újra felállíthatja. Ehhez az szükséges, hogy a terapeuta képes legyen empatizálni a páciens belső élményeivel, és megértse az öngyilkossági késztetés logikáját. Egy interjú, amelyben a páciens és a terapeuta közösen vizsgálják meg az öngyilkossági késztetés értelmét, lehetőséget teremt a releváns életpálya- vagy identitásproblémák kezelésére.

6. Az öngyilkos viselkedést magyarázó olyan új modell megalkotására van szükség, amely alapja lehet az öngyilkossági késztetések megértésének

Az a megközelítés, amely a pácienseket nem egy pszichés betegségben szenvedőként kezeli, hanem olyan egyénekként, akiknek jó okuk van arra, hogy önsértő cselekedetet hajtsanak végre, elősegíti a terápiás szövetség erősítését. Az öngyilkos viselkedésben a leggyakoribb motívum a pszichés fájdalomból, az elviselhetetlen lelkiállapotból (vagy a szelfből) való menekülés. A klinikai gyakorlatban különösen hasznosnak bizonyulhat egy olyan elméleti modell, amely az öngyilkos viselkedést célvezéreltnek és az egyén élettörténetéhez illeszkedőként értelmezi.

Az Aeschi-i munkacsoport határozottan azon az állásponton van, hogy a tisztán redukcionista, kvantitatív kutatási megközelítés önmagában nem képes teljes mértékben feltárni azokat a komplex folyamatokat, amelyek egy személy öngyilkos viselkedéséhez vezetnek. Míg a kvantitatív kutatások segítették a klinikai beavatkozások kidolgozását, egyre nagyobb szükség van kvalitatív kutatásokra, amelyek a páciensek saját belső szuicid folyamataira, valamint a szakemberekkel folytatott interakcióra fókuszálnak. Arra számítunk, hogy az ilyen kutatások új ismeretekkel bővítik a szuicid krízis folyamatával kapcsolatos jelenlegi ismereteinket.

Forrás: Michel, K., Jobes, D., Leenaars, A. A., Maltsberger, J. T., Dey, P., Valach, L. & Young, R. (n.d.). Meeting the Suicidal Person. Aeschi Conference. Letöltve: 2023. Április 17., http://www.aeschiconference.unibe.ch/. Fordította: Bálint Márton és Bérdi Márk

Szeretné tudni, miként segíthet valakinek, aki öngyilkosságot fontolgat? Aggódik valakiért?

Olvasson tovább...

Mit tehet Ön az öngyilkosság megelőzéséért?

Mindenki tehet az öngyilkosságok számának csökkenéséért. Jelenleg 28 országnak van nemzeti szintű öngyilkosság-megelőzési stratégiája. A megelőzéssel kapcsolatban a WHO által megfogalmazott üzenetek között szerepel az is, hogy a (formális és informális) közösségeknek kulcsszerepe van az öngyilkosság megelőzésében. Úgyhogy mindenki tehet azért, hogy odafigyeléssel, törődéssel, az

Tovább olvasom »

Áttételfókuszú pszichoterápia

Az áttételfókuszú pszichoterápia (angolul: transference-focused therapy, TFP) egy főként borderline személyiségzavar esetén alkalmazott pszichoterápiás módszer, melynek során a gondolkodás és viselkedés területein a borderline kondíció okainak feltárása, illetve új, egészségesebb működési módok fejlesztése történik. A módszer kidolgozója Otto Kernberg osztrák pszichoanalitikus.  A terápia felépítése, hossza

Tovább olvasom »

Szkizofrénia és egyéb pszichotikus zavarok

A szkizofrénia olyan betegségcsoport, amely a kedély, a gondolkodás és a viselkedés jellegzetes zavaraiban nyilvánul meg. A gondolkodás zavarát a fogalomalkotás olyan elváltozásai jelzik, amelyek a valóság hibás értelmezéséhez vezetnek, téves eszméket, hallucinációkat hoznak létre. Az ehhez járuló kedélyváltozások: az ambivalens, beszűkült vagy nem a

Tovább olvasom »