Áttételfókuszú pszichoterápia

Az áttételfókuszú pszichoterápia (angolul: transference-focused therapy, TFP) egy főként borderline személyiségzavar esetén alkalmazott pszichoterápiás módszer, melynek során a gondolkodás és viselkedés területein a borderline kondíció okainak feltárása, illetve új, egészségesebb működési módok fejlesztése történik. A módszer kidolgozója Otto Kernberg osztrák pszichoanalitikus. 

A terápia felépítése, hossza

A terápia egy informált beleegyezéssel kezdődik, ahol a terapeuta és a páciens tisztázzák a terápia feltételeit, a terapeuta tájékoztatja a pácienst az őt érintő problémáról, illetve a javasolt terápiás tervről. Ekkor beszélik meg a felek a terápiás kereteket. A diagnózis körvonalazása után a terápia a következő szakaszba léphet. 

A terápia heti kétszeri rendszerességgel, ülő helyzetben történik, egyéni formában. Fontos, hogy a módszer elengedhetetlen része a videós esetrögzítés, amely szakmai-etika elvek megfontolt figyelembevételével történik. 

A terápia lényege

Az áttételfókuszú terápia a modern pszichoanalitikus elméleteken alapszik. A borderline betegek én-identitása és személyközi kapcsolataik percepciója a realitástól eltérő módon, szélsőségesen pozitív és negatív irányba tolódik el. Ezek a konfliktusos, sokszor egymásnak is ellentmondó diádok vezetnek a specifikus, önpusztító tünetekhez a borderline személyiségzavar esetén. Az „áttétel” kifejezés a páciens és a terapeuta közötti speciális, terápiás keretek között jelenlévő kapcsolat megélésére utal. A terápia erre az áttételre koncentrál, feltételezve, hogy a páciens maladaptív diádikus percepciói nem csupán a hétköznapi életben jelennek meg, hanem a terápiás kapcsolatban is. A páciens-terapeuta kommunikációt felhasználva a páciens segítséget kap a különböző szelfreprezentációk integrálásához, korrekciójához, illetve az önkontroll egészségesebb gyakorlásához. A páciens a terápia révén megértheti a saját magával és másokkal kapcsolatos élmények közötti ide-oda váltakozás problématikáját, és korrigálhatja azt.

Indikáció

Az áttételfókuszú terápia elsősorban súlyos személyiségzavarok, azon belül is a borderline személyiségzavar esetében javallott.

  • borderline személyiségzavar,
  • hisztrionikus személyiségzavar,
  • nárcisztikus személyiségzavar.

A TFP hatékonysága

Az áttételfókuszú terápia hatékonyságának kutatásai eltérő eredményeket mutatnak. Egy 2007-es és egy 2010-es kutatás erős hatásméretet, egy 2006-os azonban gyengébb hatékonyságot mutatott ki. Épp ezért a mai álláspont megosztott a szakirodalmi alátámasztottságot illetően; még több kutatás szükséges a pontos hatékonyság megállapítására. 

A terápia hatékonyságát igazolandó érdekes kutatási eredményt hozott a Binghamton Egyetem kutatása: eszerint a TFP megváltoztathatja az agy egyes területeinek működését borderline személyiségzavarban szenvedő páciensek kezelése során. Az agy különböző területeinek aktivitási mintázatai megváltoznak, valamint javul a kognitív kontroll és az érzelmi reaktivitás is. 

A TFP elérhetősége Magyarországon 

Magyarországon jelenleg is van lehetőség áttételfókuszú pszichoterápiában kiképzett szakemberhez fordulni, magán úton, egyéni terápia formájában. Hazánkban a TFP Budapesti Munkacsoportjának tagjai végeznek ilyen típusú terápiát, nemzetközi kiképző TFP terapeuta kollégák szupervíziós üléseivel megtámogatva. 

Forrás:

http://www.borderlinedisorders.com/transference-focused-psychotherapy.php

http://tfp-group-budapest.hu/

http://5mp.eu/web.php?a=mora&o=pBg4mdmUGj

Szeretné tudni, miként segíthet valakinek, aki öngyilkosságot fontolgat? Aggódik valakiért?

Olvasson tovább...

Mi az a bipoláris betegség?

Prof. Dr. Rihmer Zoltán betegtájékoztatója alapján ​A bipoláris (más néven mániás-depressziós) betegség a pszichológiai és testi működések olyan központi szabályozási zavara, amely kifejezett (kóros) hullámzásokhoz vezet a hangulati élet, a pszichés és testi energiák, a gondolkodási folyamatok, valamint a közösségi alkalmazkodás terén. Az egészséges emberekre

Tovább olvasom »

Személyközpontú terápia

A személyközpontú terápia egy másik emberrel való, fokozatosan fejlődő együttlét, amely az egészségét és a személy növekedését eredményezi. E terápia legfontosabb hipotézise: a személy hatalmas erőforrásokkal rendelkezik, amelyek előmozdítják önmaga megértését, és létmódjában, viselkedésében pozitív változásokat eredményezhetnek. Ezeket az erőforrásokat sajátos emberközi kapcsolatokkal mozgósíthatjuk. Ha

Tovább olvasom »

Lelki segítségnyújtás a menekülteknek

Az ukrajnai válsághelyzetben a budapesti Péterfy Kórház Krízisintervenciós Ambulanciájának pszichológusai és pszichiáterei ingyenes krízisintervenciós beszélgetést (magyar és angol nyelven), szükség esetén orvosi segítséget, krízisintervenciós osztályos ellátást nyújtanak a menekülőknek! Jelentkezés telefonon: +3670 934 1051 (hívható H-P: 9:00-15:00) email-en: intervencio@peterfykh.hu Címünk: Budapest, 1074. Alsóerdősor u. 7.

Tovább olvasom »