ADHD (felnőtt)

Meghatározás:
A felnőttkori figyelemhiányos hiperaktivitás zavart  (ADHD) a figyelmi készségek károsodása, hiperaktivitás és impulzivitás jellemzik.

A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADHD) az egyik leggyakoribb neuropszichiátriai állapot. A gyermekkortól a felnőttkorig terjedő ADHD sok esetben jelentős problémát okoz az élet több területén (hétköznapi élet, munka), és társuló pszichiátriai betegségekhez (depresszió, szorongás, szerfüggőség, „kiégés”) vezethet. A magyar lakosság mintegy 3-5 %-át érinti ez a betegség, azonban csak nagyon kevesen jutnak megfelelő terápiához.

Pszichés kezelési módok:

Kognitív viselkedésterápia

További információk, kezelési lehetőségek

ADHD ambulancia a Semmelweis Egyetemen

Megjegyzés: más pszichoterápiás módszerek is hatékonyak lehetnek a felnőttkori ADHD  kezelésében, de azokat eddig nem vizsgálták ugyanolyan tudományos módszerekkel, mint a fentieket, illetve még nem gyűlt össze megfelelő mennyiségű és minőségű tudományos eredmény róluk. Sokféle gyógyszeres terápia is segíthet az ADHD kezelésében, de azokat nem vontuk be az értékelésbe. Minden esetben javasoljuk, hogy konzultáljon pszichiáterrel vagy klinikai szakpszichológussal, aki szakszerű diagnózist állíthat fel, és akivel megbeszélhetik a szóba jövő kezelési lehetőségeket. Állapotának javulása érdekében panaszait nyíltan beszélje meg terapeutájával, aki egyfelől segít a terápiás célok megfogalmazásában, másfelül pedig együtt dolgozhatnak e célok megvalósításán.

Szeretné tudni, miként segíthet valakinek, aki öngyilkosságot fontolgat? Aggódik valakiért?

Olvasson tovább...

Tények és statisztikák az öngyilkosságról

Az első öngyilkossági kísérlet közel ötvenszeresére növeli a befejezett öngyilkosság esélyét. Az öngyilkosságban meghaltak kb. harmadának korábban már volt legalább egy öngyilkossági kísérlete.  Tíz emberből, akik öngyilkosságot követnek el, nyolc beszél a szándékáról. A megelőző öngyilkossági kísérlet a legerősebb jele a később halállal végződő öngyilkosságnak

Tovább olvasom »

Mentalizáció

A mentalizáció fogalma többek közt Peter Fonagy magyar származású brit analitikus nevéhez fűződik, aki a sikeres, egészséges fejlődést befolyásoló tényezők közé sorolja és az érzelemszabályozás mellett kiemelkedően fontos képességként emeli ki a mentalizációt. A mentalizáció azt jelenti, hogy tudatában vagyunk önmagunk és mások mentális állapotainak.

Tovább olvasom »

Az öngyilkosság mint érzelemvezérelt, nem racionális cselekedet

Sok embernek lehetnek olyan nehéz helyzetek az életében, amikor komolyan gondolkodik az öngyilkosságon mint megoldási módon. Ez az érzés akár természetesnek is mondható. Többen úgy tartják, hogy mindenkinek joga van a szabad választáshoz, ugyanakkor, pont az öngyilkosságra készülő ember lelkiállapotára jellemző kevéssé a szabad választás

Tovább olvasom »