Az öngyilkos magatartás az egyik leggyakoribb és talán legmegterhelőbb szakmai kihívás, amivel a klinikumban dolgozó pszichiáterek, pszichológusok találkoznak. A szuicid betegekkel való munka kiemelt részei az öngyilkossági kockázat szűrése, a veszély mértékének felismerése és a páciens számára legmegfelelőbb beavatkozás megtervezése, elindítása. Ismert, hogy a szuicid páciensek ellátása során a szakemberek gyakran felkészületlenség-érzésről és szorongásról számolnak be, ami negatívan hathat mentális egészségükre és szakmai tevékenységükre.
A kockázatszűrés és kezelés, ellátás tervezés összetett feladatok, szakszerű kivitelezésükhöz szükség van megfelelő tudásra, ismeretekre, továbbá készségekre, jártasságra. Továbbá a munkát befolyásolja a szakembernek a betegcsoporttal és az öngyilkos magatartási formákkal kapcsolatos attitűdjei is.
Hasonlóan a klinikai pszichológiai és orvosi munka más területeihez, a szuicid kockázat becsléséhez és kezeléséhez szükséges fő kompetenciák, készségek meghatározhatók és fejleszthetők. Az Észak-Karolinai Egyetemen Robert Cramer és munkatársai 2013-as tanulmányukban tíz ilyen fő kompetenciaterületet és készéget írtak le.
A képzés során ezen tíz kompetenciaterület mentén haladva ismerkedünk meg az egyes kompetenciaterületekhez kapcsolódó készségekkel. Gyakorlatorientáltan, esetpéldákon és saját praxisból származó tapasztalatok felhasználásával mélyítjük az öngyilkossági kísérlet megelőzéséhez szükséges kompetenciákat.
A képzés fő céljai:
- fejleszteni a szuicid kockázat becsléséhez és kezeléshez szükséges gyakorlati készségeket,
- megismerkedni az öngyilkossági kísérlet megelőzésében bizonyítottan hatékony pszichés intervenciók fő jellemzőivel
- frissíteni és gyarapítani az öngyilkos viselkedéssel, kockázatbecsléssel és kezeléssel kapcsolatos elméleti tudást,
- mélyíteni az öngyilkos viselkedéssel, szuicid páciensekkel kapcsolatos önreflexiót
- megismerkedni az öngyilkossági kockázat becslés egészségügyi dokumentálásának legfontosabb részeivel.
A képzést követően a résztvevők számára hozzáférést biztosítunk a képzés teljes anyagához, beleértve a bemutatott teszteket, űrlapokat és egyéb segédanyagokat.
A hatórás tanfolyam tematikája a tíz kompetencia mentén épül fel:
Bevezető előadás: az öngyilkos magatartás spektruma
|
1. Öngyilkossággal kapcsolatos saját viszonyulások és reakciók kezelése
|
2. Együttműködő, empatikus hozzáállás kialakítása és fenntartása a pácienssel
|
3. Bizonyítékokon alapú, kultúrspecifikus rizikó és védő tényezők felmérése
|
4. Aktuális öngyilkossági terv, gondolatok és szándék részleteinek feltárása
|
5. A kockázat szintjének személyreszabott, terápiás célú megfogalmazása
|
6. Bizonyítékokon alapuló kezelési terv kidolgozása és elindítása, a pácienssel együttműködve
|
7. Támogató személyek bevonása
|
8. Az esetkonceptualizálás, a kezelési terv és a klinikai döntések indoklásának dokumentálása
|
9. Az öngyilkossággal kapcsolatos törvények ismerete
|
10. Páciens öngyilkossága után részvétel krízis megbeszélésen és általánosöngondoskodás
|
A képzés magyar tematikája és anyaga Robert Cramer professzor közreműködésével került kidolgozásra. Az adaptációról két részes magyar nyelvű közlemény első része (Bérdi és Cramer, 2023) a Pszichoterápia folyóirat 2023. augusztusi számában olvasható.
A képzés időpontja
Kezdés: 2023. október 13., 10 óra
Befejezés: 2023. október 13,. 16 óra
(1×6 óra)
Helyszín
1074 Budapest Alsóerdősor utca 7., Péterfy S. U. Kórház, II. emelet (a porta felett)
A képzés vezetője
Dr. Nagy Adrienn, pszichiáter
A képzés a Péterfy Sándor Utcai Kórház Krízisinterevenciós és Pszichiátriai Osztály, és az Alapítvány az Öngyilkosság Ellen együttműködésében kerül megszervezésre.
Kiknek ajánljuk a részvételt
A képzést elsősorban pszichológusoknak, felnőtt és gyermek klinikai szakpszichológusoknak, jelölteknek, valamint orvosoknak ajánljuk, akik munkájuk során szuicid betegekkel találkoznak, részt vesznek kezelésükben, ellátásukban. A képzés a fent bemutatott tíz fő kompetencia mentén gyakorlatorientáltan mutatja be az öngyilkossági kockázat becslésének és a kockázat kezelésének korszerű szempontjait, amelyeket a szakemberek fel tudnak használni mindennapi munkájuk során.
Részvételi díj
25.000 Ft/fő
Sikeres regisztrációt követően e-mail-t küldünk, amely tartalmazza a fizetés részleteit. A számlázással kapcsolatos igényt a jelentkezési lapon kell jelezni.
A képzés min. 7, max. 15 fő jelentkezése esetén indul
Amennyiben kérdése van a képzéssel kapcsolatban, keresse fel Bérdi Márkot a berdimark@gmail.com címen vagy a 06709846275 telefonszámon.