A depresszió mint orvosi értelemben vett betegség nem azonos a mindennapi életben gyakran tapasztalható elkeseredéssel vagy átmeneti rossz hangulattal. A depresszió orvosi értelemben vett betegség, tehát meghatározott tüneteknek meghatározott ideig fenn kell állniuk ahhoz, hogy e diagnózist meg lehessen állapítani.
A depressziós beteg elveszti érdeklődését a külvilág iránt, nem érdekli munkája, családja, hobbija. Állandóan fáradtnak, gyengének érzi magát, napi aktivitása felére-harmadára csökken. Étvágytalan lesz, testsúlya csökken (néha épp fokozott étvágy észlelhető), rosszul alszik (néha túl sokat, de a keveset alvás a gyakoribb), reggelre nem piheni ki magát. Szexuális érdeklődése és teljesítőképessége lecsökken, életét értelmetlennek érzi, önvádlások jelentkezhetnek nála és sokszor az öngyilkosság gondolatáig, illetve az öngyilkossági kísérletig is eljut. Ahhoz, hogy a major depresszió diagnózisát felállíthassuk, minimálisan két héten át az alábbi 9 tünet közül legalább ötnek (ezen belül pedig az első kettőből legalább az egyiknek) kell fennállnia:
- depressziós, szomorú hangulat,
- az érdeklődés és örömkészség jelentős csökkenése (anhedonia),
- jelentős testsúlycsökkenés vagy -gyarapodás,
- inszomnia vagy hiperszomnia (csökkent vagy fokozott alvás),
- nyugtalanság vagy gátoltság,
- fáradtság, erőtlenség,
- értéktelenség érzése, önvádolás, bűntudat, esetleg depressziós téveszmék,
- csökkent gondolkodási, koncentrálási és döntési képességek,
- életuntság, öngyilkossági gondolatok vagy kísérlet,
E klasszikus depressziós tünetcsoport elsősorban a nőkre jellemző. Újabb vizsgálatok szerint a major depressziós férfiaknál e tünetek mellett (néha részben azok helyett) a következők is előfordulhatnak: 1,aAlacsony stressztolerancia-küszöb; 2, fokozott hajlam agresszív viselkedésre; 3, dühkitörések; 4, másodlagos alkohol-, illetve gyógyszerabuzus (dependencia); 5, a hatóságokkal való összeütközés.
Ha többet meg szeretne tudni a depresszióról, akkor látogasson el az iFightDepression.hu oldalra.
Pszichológiai kezelési módok
- viselkedésterápia (magas szintű kutatási bizonyíték)
- kognitív terápia (magas szintű kutatási bizonyíték)
- kognitív viselkedéselemzés (magas szintű kutatási bizonyíték)
- interperszonális terápia (magas szintű kutatási bizonyíték)
- problémamegoldó tréning (magas szintű kutatási bizonyíték)
- önmenedzsment/önkontrollterápia (magas szintű kutatási bizonyíték)
- elfogadás- és elköteleződés-terápia, ACT (közepes szintű kutatási bizonyíték)
- behavior (viselkedés) párterápia (közepes szintű kutatási bizonyíték)
- érzelemfókuszú terápia, EFT (közepes szintű kutatási bizonyíték)
- racionális emocionális viselkedésterápia, REBT (közepes szintű kutatási bizonyíték)
- reminiszcencia/Visszaemlékezés-terápia (közepes szintű kutatási bizonyíték)
- szelf-rendszer terápia (közepes szintű kutatási bizonyíték)
- rövidtávú pszichodinamikus terápia (közepes szintű kutatási bizonyíték)
Megjegyzés: más pszichoterápiás módszerek is (mint pl. a tudatos-jelenlét alapú kognitív terápia, MBCT) hatékonyak lehetnek a depresszió kezelésében, de azokat eddig nem vizsgálták ugyanolyan tudományos módszerekkel, mint a fentieket, illetve még nem gyűlt össze megfelelő mennyiségű és minőségű tudományos eredmény róluk. Sokféle gyógyszeres terápia is segíthet a depresszió kezelésében, de azokat nem vontuk be az értékelésbe. Minden esetben javasoljuk, hogy konzultáljon pszichiáterrel vagy klinikai szakpszichológussal, aki szakszerű diagnózist állíthat fel, és akivel megbeszélhetik a szóba jövő kezelési lehetőségeket. Állapotának javulása érdekében panaszait nyíltan beszélje meg terapeutájával, aki segít a terápiás célok megfogalmazásában, és akivel majd együtt dolgozhatnak e megvalósításán.